Alacağınız Ev de Kiracı Oturması Durumunda ne yapmanız gerekiyor..

Alacağınız evde kiracı oturması ikinci ev alımlarında sıklıkla karşılaşılan çeşitli problemler yaşanmasına sebep olan bir durumdur. Kanunen kiracı ve yeni ev sahibinin çeşitli hakları mevcut olmakla birlikte mevzuat ve genel uygulamaların kiracı aleyhine olduğu söylenebilir. Bundan dolayı almak istediğiniz evde kiracı oturuyorsa evi almadan önce anlaşmanızı tavsiye ederiz. Neden anlaşmanız gerektiğini yazımızı okuyunca daha iyi anlayacaksınız.

Bir kira durumunda bahsediyorsak yazılı veya sözlü olarak bir kira sözleşmesi var demektir. Kira sözleşmesinin borçlar kanunun kapsamına alınması ile birlikte kira sözleşmesi karşılıklı olarak yapılan bir borç-alacak senedi niteliği kazandığını söylenebilir. Bundan dolayı sadece ev sahibinin değişmesi  kira sözleşmenin koşullarını yerine getiren bir kiracıyı hemen evden çıkarma hakkı vermiyor.

Aldığınız evdeki kiracıyı yasal olarak ne kadar sürede çıkartabilirsiniz?

Evi satın almadan önce içindeki kiracı ile yasal olarak bir anlaşma yapmadıysanız ve kira kontratına istinaden tapuda şerh yoksa tapu devri tamamlanma tarihinden itibaren en geç 1 ay içerisinde bir ihtarname göndermeniz gereklidir Eğer bir ay içerisinden herhangi bir ihtarname göndermezseniz daha önce yapılan kira sözleşmesini kabul ettiğiniz anlamına geleceğinden bu süreyi geçirmemeniz gereklidir. İhtarname yaptıktan sonra kiracının evden çıkması için 6 ay süresi mevcut. Fakat bu süre içerisinde kiracı yükümlülüklerini yerine getirmez ise 6 ay beklemeden çıkarma hakkınızda var.

Öte yandan kiracı ile evi almadan veya aldıktan sonra bir anlaşma yapmanız durumunda yasal olarak beklemeniz gereken bir süre yok. Fakat yapılacak olan bu anlaşma mümkün olduğunca yazılı ve şahitler huzurunda yapılmalıdır. Aksi durumda bir anlaşmazlık çıkarsa sözlü olarak yapılan anlaşmalar ispat açısından çeşitli sıkıntılar yaşatabilir.

Dikkat edilmesi gereken bir konuda ev kiralanırken ödenen depozitonun geri alınmasıdır. Kira sözleşmesi ve şartları yeni ev sahibine devir olduğu için usul olarak tapuda işlemler tamamlandıktan sonra eski ev sahibi yeni ev sahibine depozitoyu devir etmelidir. Depozito, kiracıya da iade edilebilir, ancak doğru bir usul değildir. Öte yandan eğer eski ev sahibi depozitoyu devir veya iade etmez ise hem yeni ev sahibinin hem de kiracının dava açma hakkı mevcuttur.

Alınacak konutta kira sözleşmesine istinaden şerh olması durumunda

Konutlarda çok sık karşılaşmamakla birlikte özellikle uzun vadeli kiralamalarda tapuya kira sözleşmesi süresi boyunca geçerli olacak bir şerh düşülebiliyor. Bu şerh kiracı yükümlülüklerini yerine getirdiği sürece kira sözleşmesi boyunca çıkartılamayacağı anlamına geliyor. Tapunun bu şerh ile birlikte satın alınması durumunda yasal olarak mevcut kira sözleşmesinin şartlarının da kabul edildiği anlamına geliyor. Almak istediğiniz evde kendiniz oturmak istiyorsanız en baştan tapuda şerh olup olmadığını öğrenmeniz fayda var. Çünkü bir konutta tapuya şerh konulduysa muhtemelen 5 yıl ve üzeri vadeli bir kira sözleşmesidir.

Son bir tavsiye, eğer almak istediğiniz evde hemen oturmak istiyorsanız kiracı ile kendiniz görüşüp anlaşın. Ev sahibi veya emlakçının hemen çıkacaklar sözüne istinaden evi satın almayın. Çünkü bu sözün yasal olarak bağlayıcı bir tarafı yok.

Kaynak Hesap Kurdu.

Reklamlar

Alacağınız Ev de Kiracı Oturması Durumunda ne yapmanız gerekiyor..” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s